EN

Nebýt covidu nejsem otužilec a pedagog. Ale neodpustím jim atentát spáchaný na dětech! M. Hýža

Marek Hýža, režisér, dokumentarista a tělocvikář, který se nebojí pouštět do velkých výzev! Dokument o Divoké řece Colorado v Grand Canyonu, kterou sjížděli jen ti nejodvážnější profíci z ČR, natáčel přímo z raftu plném kamerové techniky celé tři týdny! Jak jeho obor zasáhla epidemie? Jak je možné, že se vrátil k profesi učitele?

Marek Hýža, filmař s duší sportovce pracoval dlouhá léta jako redaktor, dramaturg a moderátor pro Českou televizi Ostrava. V České televizi se podílel na mnoha dokumentárních a publicistických pořadech jako například „Ta naše povaha česká“, „Osudové okamžiky“, „Zapomenuté výpravy“, „Na vrcholky hor s Vladimírem Čechem“, „Zatopené osudy“, „Vodácká putování“ a dalších. Od roku 2006 pracuje na volné noze.

Je autorem mnoha velkých dokumentů: „V divokých peřejích Colorada“, který byl oceněn jako nejlepší sportovní dokument na festivalu PRIX CIRCOM REGIONAL 2010 na Maltě, „Tři týdny v kaňonu“, „Řeka divokých koní“, „Tajemství skla“, „750 let Svinova“ a mnoha dalších. Pro televizi NOE realizoval úspěšný dokumentární seriál „Zachraňme kostely!“ a jako průvodce se podílel na hodinovém dokumentu pro americkou televizi EWTN „Jan Nepomuk Neumann“.

Napsal také čtyř knih – Zapomenuté výpravy, Vodácká putování s Lukášem Polertem, Na vrcholky hor s Vladimírem Čechem a Zapomenuté výpravy 60 příběhů o českém cestovatelském srdci. V roce 2006 získala jeho knižní prvotina „Zapomenuté výpravy“, na které spolupracoval s Milanem Švihálkem a Miroslavem Kačorem, čestné uznání Egona Erwina Kische. Dokument „Zrušme tělocvik!“ z cyklu Ta naše povaha česká získal na festivalu v Miláně v roce 2011 hlavní cenu Italského olympijského svazu.

V posledních letech se věnuje tématu Česko-německých vztahů, z čehož vznikly dva úspěšné projekty. Dokument „Stíny nad Libavou“, který získal v roce 2018 Česko-německou novinářskou cenu (https://cesko-nemecka-novinarska-cena…. A dokument „Továrna mezi vodami“, pojednávající o 180 let staré historii továrny, která dnes nese název MATEICIUC a.s.

Mohlo by tě zajímat